Kolonoskopi

Kolorektal kanser, erken evrelerde teşhis edilmesi halinde tedavisi mümkün olan ve yaygın olarak görülen bir kanser türüdür. Bu nedenle, kolonoskopi ile kolorektal kanser taraması yaptırmak son derece önemlidir. Kolonoskopi sırasında hafif sedasyon genellikle uygulanmakla birlikte, uyutularak (propofol ile) kolonoskopi son zamanlarda öne çıkan, hem hasta konforunu arttıran, hem de işlem kalitesini arttıran bir yöntemdir.

Bu bağlamda, yapılan bir ileri araştırma (meta-analiz) çalışması, tam uyutularak -propofol ile – kolonoskopinin geleneksel sedasyon ajanlarına göre kolonoskopi sedasyonunda daha etkili ve güvenli olduğunu göstermektedir.

Bu çalışma, 19 farklı araştırmayı kapsayan 2512 hasta üzerinde yapılmış bir meta-analizdir. Propofol’ün geleneksel sedasyon ajanlarına göre, hastaların daha hızlı iyileşmesine (-5,94 dakika), daha kısa bir taburculuk süresine (-33,57 dakika), daha yüksek bir memnuniyet skoruna (hasta tatmini için kullanılan bir ölçüt) ve daha kısa bir toplam işlem süresine sahip olduğu görülmüştür (-4,31 dakika). Propofol’ün ayrıca komplikasyonlar açısından geleneksel sedasyon ajanlarıyla benzer etkilere sahip olduğu bulunmuştur. Özetle, bu çalışma propofol’ün kolonoskopi sedasyonunda daha etkili ve güvenli bir seçenek olduğunu göstermektedir.

Kaynak: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0952818018307529?via%3Dihub

Ayrıca, propofol’ün diğer sedasyon ajanlarına göre daha kısa sedasyon süreleri ile işlem sırasında hastaların daha az zaman harcaması mümkün olabilir. Bu durum, işlem sırasında hastaların daha az rahatsızlık hissetmelerine ve daha az sedasyon etkisinden kaynaklanan yan etkilere maruz kalmalarına neden olabilir. Bu nedenle, propofol kullanımı, kolorektal kanser taraması için yapılan kolonoskopilerde daha sık tercih edilebilir.

Sonuç olarak, kolorektal kanser taraması için düzenli olarak kolonoskopi yaptırmak son derece önemlidir ve bu işlem sırasında kullanılan sedasyon ajanı seçimi de büyük önem taşır. Propofol ile uyutularak kolonoskopi, daha etkili ve güvenli bir seçenek olarak kabul edilebilir.

HC International Clinic’te tüm kolonoskopiler anestezi ekibi eşliğinde propofol ile tam uyutularak yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir