Ankara Fıtık Tedavisi

Fıtıklar, sıklıkla karın ön duvarında, bir organ veya dokunun, çevresindeki kas veya bağ dokusundaki zayıf bir noktadan çıkarak yer değiştirmesiyle oluşur. Bazen fıtıklar özellikle ıkınma veya öksürme sırasında bir çıkıntı olarak gözle görülebilir. Ayrıca fıtık olan bölgede hissedilen ağrı, en sık karşılaşılan şikayettir.

Ankara daki fıtık tedavi  kliniğimizi arayarak bilgi alabilir veya sorularınızı iletebilirsiniz.

Fıtık Çeşitleri

En yaygın fıtık türleri şunlardır:

Kasık: Kasık iç kısmında meydana gelir.

Femoral: Üst uylukta/kasık dış kısmında meydana gelir.

İnsizyonel: Geçirilmiş bir karın ameliyatı sonrasında oluşur.

Umbilikal: Göbek deliğinde oluşur.

Epigastrik: Göbek ile göğüs kafesi arasında oluşur.

Fıtık Nedenleri

Fıtıklar, karın içi basınç artışı ve kas veya bağ dokusunun zayıflığının bir kombinasyonundan kaynaklanır. Karın içi basıncında artışa neden olan her şey (obezite, ağır kaldırmak, kabızlık, sürekli öksürme veya hapşırma…) fıtığa neden olabilir. Kas ve bağ dokusundaki zayıflama ise yaş, yetersiz beslenme, sigara ve aşırı veya bilinçsiz egzersiz gibi birçok sebeple gelişebilir.

Ankara ‘da bulunan fıtık kliniğimizdeki uzman hekimlerimizle görüşmek için  0312 408 21 21 telefon hattımızdan randevu alabilirsiniz.

KASIK FITIĞI BELİRTİLERİ

Belirti 1: Şişlik veya Çıkıntı

İnguinal fıtığın en yaygın belirtisi, kasık bölgesinde farkedilebilir bir şişlik veya çıkıntı olmasıdır. Bu çıkıntı, öksürme, ıkınma veya ağırlık kaldırma gibi aktiviteler sırasında daha belirgin hale gelebilir. Bazen yumuşak ve geri itilebilir olabilir ve bu durum, fıtığın erken evrelerinde yaygındır.

 

Belirti 2: Ağrı veya Rahatsızlık Hissi

Bazı durumlarda, fıtığın bulunduğu alanda ağrı ya da rahatsızlık hissedilebilir. Bu, özellikle de uzun süreli oturma veya ayakta durma, ağır şeyler kaldırma veya öksürme ve ıkınma gibi faaliyetlerden veya uzun süreli yürüyüşlerden sonra daha belirgin olabilir. Ağrı, bazen bacaklara kadar yayılabilir ve genellikle pozisyon değiştirmek ile azalır.

 

Belirti 3: Basınç Hissi

Kasık bölgesinde basınç hissi de bir diğer yaygın belirtidir. Bireyler, belirli bir hareket sırasında veya günün belli bir zamanında genel bir rahatsızlık hissederler ve bu, aktivitelerini sınırlayabilir.

 

Belirti 4: Kasıkta Yanma veya Karıncalanma

Bazı durumlarda fıtık bölgesinde yanma hissi veya karıncalanma görülür. Bu belirtiler, genellikle sinirler üzerindeki basınca bağlı olarak ortaya çıkar.

Tüm bu belirtilerin fiziksel aktivite ile doğru orantılı olarak artacağını akılda tutmak gerekir. Başka bir deyişle, kısa süreli ve katlanılabilir görünen şikayetler zamanla kişinin günlük aktivitelerini kısıtlar hale gelir ve yaşam kalitesini düşürür.

Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız, bu, profesyonel tıbbi yardım almanın zamanı olabilir. İnguinal fıtıklar, zaman içinde doğal olarak iyileşmez ve özellikle fıtığın sıkışması durumunda, acil cerrahi müdahale gerektirebilir. Ankara’daki fıtık tedavi kliniğimizdeki uzman hekimlerimiz ile görüşebilir veya sorularınızı iletebilirsiniz.

Fıtık Tedavi Seçenekleri

Fıtık tedavisinde tek seçenek cerrahidir. Ancak sınırlı bir grupta tedavi fıtığın tedavi edilmemesi düşünülebilir. Fıtık, genç, aktif bir insanda hayat kalitesini bozacak, fiziksel aktivitede kısıtlamalar yaratacaktır. Ayrıca bağırsak tıkanıklığı veya sıkışan organların kan dolaşımının bozulması nedeniyle acil cerrahi de gerektirebilir. Fıtıkların çok büyük bir kısmında planlanmış (acil olmayan) cerrahi tedavi uygulanır.

Cerrahi Seçenekler

Fıtık cerrahi operasyonlar, tüm dünyada en sık gerçekleştirilen işlemlerdir.  ABD’de her yıl bir milyondan fazla fıtık onarımı gerçekleştirilmektedir.

Beslenme ve Diyetetik

Laparoskopik veya Robotik Onarım

Cerrah, karında fıtığı onarmak için cerrahi aletlerin girmesine izin veren birkaç küçük kesi yapar ve onarım bu delikler yoluyla gerçekleştirilir. Laparoskopik ameliyatlar birçok hastalıkta haklı gerekçelerle giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak karın duvarı fıtıkları için durum biraz farklıdır. Laparoskopik fıtık ameliyatları açık onarımlara göre daha uzun sürer, daha yüksek maliyetlidir ve mutlaka genel anestezi gerektirir. Ameliyattan sonra tekrar fıtık gelişme oranları karşılaştırıldığında ise açık onarımlara göre bir üstünlüğü gösterilmemiştir. Bu nedenle karın duvarı fıtıklarında laparoskopik onarım özel durumlarda tercih edilen bir opsiyondur.

Açık Onarımlar

Cerrah fıtığın yakınından küçük bir kesi yapar, fıtıklaşan organlar olması gereken anatomik bölgeye alınır ve üzerindeki, fıtığa neden olan, zayıf kas bölgesi onarılır. Bu işlem epidural veya lokal anestezi uygulayarak gerçekleştirilebilir. Açık onarım, cerrahi yama (mesh) ile veya yama olmadan yapılabilir. Yamasız onarım, bebeklerde, küçük fıtıklarda, bazı sporcu fıtıklarında, boğulmuş veya enfekte fıtıkları onarmak için kullanılır.

Cerrahi yama, zayıflamış veya hasar görmüş dokuya destek sağlamak için kullanılan tıbbi bir yabancı cisimdir. Ancak yama kullanımı, komplikasyonlar dışında, hastada tıbbi veya hayat kalitesini bozacak bir olumsuz etki yaratmaz.

Cerrahi İşlem Sonrası

Elbette tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, fıtık cerrahi işlemlerinde komplikasyonlar gelişebilir. Ancak bu oran son derece düşüktür. Hangi bir cerrahi operasyon sonrası birkaç hafta kişinin karın kaslarını zorlayıcı fiziksel aktivitelerden uzak durması önerilir. Bu süre içinde hastanın günlük aktivitelerine devam etmesinde bir sakınca yoktur.

 

ameliyat

KASIK FITIKLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kasık fıtıkları (Inguinal fıtık, femoral fıtık), pek çok kişiyi etkileyen bir sağlık sorundur. Bu, durum kas zayıflığı veya bir açıklık nedeniyle karın organlarının, özellikle de bağırsakların, kasık bölgesinin bir bölümüne doğru itilmesi ile sonuçlanır. Böyle bir durumun teşhisi ve yönetimi, etkili ve zamanında bir sağlık müdahalesi için son derece önemlidir. Bu yüzden, kasık fıtığı belirtilerini anlamak ve doğru zamanda profesyonel sağlık yardımı almak önemlidir.

Ankara ‘da bulunan fıtık kliniğimizdeki uzman hekimlerimizle görüşmek için  0312 408 21 21 telefon hattımızdan randevu alabilirsiniz.

Sağlıkla ilgili konularda, bilgi edinmek ve eyleme geçmek özellikle önemlidir. Ancak, internet üzerinden alınan bilgiler, genel rehberlik amacı taşır ve kesinlikle profesyonel sağlık hizmetleri ile değiştirilemez. Klinik değerlendirme, doğru teşhis ve uygun tedavi için bir sağlık uzmanına başvurmak esastır.

Profesyonel ve akademik sağlık tavsiyesi için, HC International Clinic gibi uluslararası alanda tanınmış ve deneyimli sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Deneyimli doktorlar ve uzmanlar, durumunuzu dikkatlice değerlendirerek uygun bir tedavi yöntemi önerebilir.

Fıtıkların yönetimi ve tedavisi, çeşitli faktörlere, bireyin genel sağlığına ve fıtığın ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Kimi zaman, cerrahi müdahale gerekli olabilirken, diğer durumlarda ise farklı seçenekler önerilebilir.

Klinik bir ortam, sorularınızı sormak ve endişelerinizi dile getirmek için güvenli bir alandır. Hekimler, sizinle birlikte belirtilerinizi, riskleri ve potansiyel tedavi seçeneklerini gözden geçirir ve sizin için en uygun olan yol hakkında bilgilendirir.

Unutmayın, sağlığınız en büyük zenginliğinizdir. Belirtileri erken saptamak ve gerektiği zaman profesyonel yardım almak, gelecekteki sağlığınız üzerinde olumlu bir etki yapabilir. İnguinal fıtık konusunda daha fazla bilgi ve destek için, bir sağlık uzmanı ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Ankara ‘da bulunan fıtık tedavi kliniğimizdeki uzman hekimlerimizle görüşmek için  0312 408 21 21 telefon hattımızdan randevu alabilirsiniz.

Önerilen Yazılar :