Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın hastalıkları ve Doğum alanında merkezimizde, deneyimli hekimimiz ve iyi eğitimli yardımcı personelimizden oluşan ekibimiz tarafından akademik düzeyde hizmet sunulması hedeflenmiştir. Hizmetlerimiz gebelik ve kadın hastalıkları olarak iki ana başlıkta toplanmaktadır.

Gebelik (doğum) ile ilgili hizmetlerimiz gebelik izlemi ve yüksek riskli gebelik izlemi olarak değerlendirilmekte ve Perinatoloji üst uzmanlığı kapsamında hastalarımıza sunulmaktadır. Gebelik öncesi danışma ile başlayan sürecin izlemi I.trimester (ilk üç ay) sonografisi (11-14 haftasında) detaylı olarak incelenerek erken anatomik ve kromozomal anomalilerinin olası risklerinin belirlenmesini takiben bebeğin gelişimi izlenir. Risk işaret eden durumlarda CVS (koryonik villüs örneklemesi) ya da amniosentez yapılıp genetik laboratuvar sonucu ile netleştirilir. Gebeliğin 18-22 haftasında ise detaylı obstetrik ultrason ile bir kez daha fetal anatomi incelenerek majör ve minör anamoliler araştırılıp aileye bilgi verilir. Anne adayına yönelik risk faktörleri (hipertansiyon, tiroid hastalıkları, diyabet, epilepsi, kalp hastalıkları) merkezimizdeki diğer uzmanlarımız aracılığı ile multidisipliner olarak takip edilmektedir. Tüm bu izleme yöntemleri ve yönetimi ile anne adaylarının rahat ve huzurlu bir gebelik geçirmeleri sağlanır. Böylece hem annenin, hem de bebeğin sağlıklı bir doğum ile gebelik sürecini tamamlarına yardım edilir.

Kadın hastalıkları (Jinekoloji) alanında ise öncelikle kadın sağlığını korumak, gereken durumlarda erken müdahale edilip sağlığın tekrar kazanılması hedeflenmektedir. Kadın sağlığı yıllık izleme programımız, jinekolojik ultrasonografi, smear takiplerimiz ile Dünya Sağlık Örgütünün kuruluşundaki temel amaç olan herkesin mümkün olan en yüksek sağlık düzeyine ulaşmasına imkan verilmektedir.

Ayrıca menapoz takibi, aile planlaması danışma hizmetleri gibi olanaklar hastalarımıza sunulmaktadır.

Gerektiği hallerde ise konulara özel operasyonlar yapılarak bizler için çok önemli olan kadın hastalarımızın sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürmelerine hizmet edilmektedir.

Anesteziyoloji