Beslenme ve Diyetetik

Beslenme ve diyetetik, besinleri nasıl tüketmemiz gerektiğinin ve daha iyi besin seçimleri yaparak sağlığımızı olumlu yönde nasıl geliştirebileceğimizin üzerinde çalışan bir bilim dalıdır.

Bu alan hem sağlık hem de besin endüstrisi ile ilgilidir. Beslenme ve diyetetik , besin ve beslenme bilgisinin sağlığı geliştirmek, hastalıkları önlemek veya en aza indirmek için uygulanmasıdır. Beslenme ve diyetetik bilim dalı , sağlık ve hastalıkta diyetin uygulanması , besinlerin hazırlanması ve besin alımı üzerinde bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

Beslenme , besin öğelerinin vücuttaki metabolik ve fizyolojik rollerini araştırmaktadır. Diyetetik ise beslenme ile ilgili hastalıkların tedavileri ve hastalık komplikasyonlarının önlenmesi ile ilgilenmektedir. (örn : şeker, gut, kronik böbrek hastalıkları, zayıflık, şişmanlık vb.)

Sağlığın temeli yeterli ve dengeli beslenmedir. ‘‘yeterli ve dengeli beslenme’’ vücudun gelişmesi dokuların yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin yeterli miktarda alınması ve vücudun uygun şekilde kullanılması olarak tanımlanmakta ve sağlığın temelini oluşturmaktadır.

Günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olan erken ölümlere de yol açan kronik hastalıkların temelinde yetersiz ve dengesiz beslenme bulunmaktadır.

Küreselleşme süresinde beklenen yaşam kalitesine ulaşmak için tüm bireylerin ve toplumun beslenme bilincinin arttırılması, sağlıklı beslenmenin yaşam biçimine dönüştürülmesi gerekmektedir. Diğer taraftan sağlıklı beslenmeye ulaşmak için fiziksel aktivite alışkanlığı kazanılmalı alkol ve tütün kullanımının önlenmesi de gereklidir.

Toplumda yaşam kalitesini bozan zayıflık, demir yetersizliğine bağlı kansızlık, iyot yetersizliği hastalıkları, D vitamin yetersizlikleri, diş çürükleri, şişmanlık gibi beslenme sorunlarının en aza indirilebilir ya da önlenebilir. Yine beslenmeye bağlı kronik hastalıkların kalp, damar, hipertansiyon, bazı kanser türleri, diyabet, osteoporozun önlenmesi ancak güvenli gıdaya ulaşmakla ve bu gıdaları yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmekle sağlanabilir.