Ankara Sünnet

Sünnet penisn baş kısmını örten sünnet derisi de dediğimiz deri kısmının “prepicium tıbbi adı” kesilerek çıkartılıp penisin baş kısmını açıkta bırakılması işlemidir.

Ankara daki sünnet kliniğimizi arayarak cerrahi doktorlarımızdan bilgi alabilir veya sorularınızı iletebilirsiniz.

  • Sünnet nedir
  • Sünnet ve sağlık etkileri
  • Sünnet ile ilgili geleneksel ve dini uygulamalar
  • Sünnet kaç yaşında yapılmalıdır

Sünnet derisiyle penis başı arasında kalan boşlukta idrar artığı+ter+toz gibi bileşenlerle olan ve smegma kir yapısı penis başı enfeksiyonlarına neden olabildiği gibi hijyenik kurallara dikkat edilmezse penis kanseri açısından risk oluşturabilmektedir. Temizlik için sünnet derisinin geri çekilip aradaki boşlukta oluşan kirliliğin ıslak bir bezle silinip ortamda uzaklaştırılması gerekir.

Peniste sünnet derisinin ucunun dar olması fimozis. Yada geri çekilen sünnet derisinin tekrar ileriye getirilemeyip penis başını sıkıştırıp boğması parafimozis olarak olarak adlandırılır ve her ikiside sünnet nedenleridir. Fimozis işerken çocuğun ıkınarak zorlanmasına ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olur. parafimozis ise boğulan ve kanlanması bozulan penis başının kangren olma riskine karşı sünnet yapılmasını zorunlu kılar. Batılı isevi toplumlarda diğer toplumlara göre daha sık görülen penis kanseri riskine karşı sünnet yaygın olarak yapılmaktadır.

Sünnet yada tıbbi adıyla circumcision kısaca penis başını örten sünnet derisinin prepicium kesilip çıkartılması olarak tanımlamıştık. Bu işlem ya sünnet derisinin kıstırılıp kesilip çıkartılması şeklinde “sünnetçi yöntemi” yada ehil bir sünnetçi  veya bir hekim tarafından cerrahi usulle sirküler olarak kesilip çıkartılıp dikişle bitirilmesi şeklinde yapılır.

Sünnet işlemlerinde de komplikasyonlar görülebilir. Penis başının kesi sırasında yaralanması, sünnet derisinin yetersi kesilmesi yada fazla deri çıkarılması, kanama gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle bu gibi olumsuzlukları giderebilecek ehil kişilerce yapılması sağlıklı olur.

Sünnet her yaşta yapılabilir. Lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir, hekimler tercihan genel anestezi ile sünneti önerirler. Yeni doğan yaş grubunda, ilk 1 ay, çan diye adlandırılan cihaz ile sünnet kansız ve dikişsiz olarak yapılabilir ve bu yaştaki sünnetler çabuk iyileşmesi ve sorunsuz olması nedeniyle sıklıkla önerilir. Ayrıca klps, koter veya lazer ile uygulamalar vardır ancak kliniğimizde uygulanmazlar.

Ankara daki sünnet kliniğimizi arayarak cerrahi doktorlarımızdan bilgi alabilir veya sorularınızı iletebilirsiniz.

Önerilen Yazılar :