Özgeçmiş

Prof.Dr.Kenan Övünç, 1956 yılında Zonguldak Merkez ilçede doğdu. İlk ve orta eğitimini Zonguldak’da yapıp Mehmet Çelikel Lisesini 1973 yılında bitirdi. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp  Fakültesi’ne başlayıp 1980 yılında mezun oldu.

Kısa bir süre Türkiye Devlet īstatistik Enstitüsü Doktorluğundan sonra Aralık 1980’ de Çukurova Üniversitesi’nde iç Hastalıkları Uzmanlık Eğitimine başladı. Mart 1985’de iç Hastalıkları Uzmanı olup Askere gitti. Eylül 1986’da Ankara Mevki Hastanesi’nde Askerliğini bitirdi

Ekim 1986 ile Ekim 1988 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi – TC Sağlık Bakanlığı ortaklığındaki Ankara Etimesgut Bölge Hastanesi’nde zorunlu hizmet yaptı.

Kasım 1988’de Ankara’da Türkiye Yüksek Ihtisas Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanlık Eğitimine başladi, Kasım 1990’da Kardiyoloji Uzmanı oldu.Aynı Hastane’de 2 yıl Kardiyoloji Uzman’ı olarak çalışıp Girişimsel Kardiyoloji ve Ekokardiyografi alanlarındaki becerisini geliştirdikten sonra Ekim 2002’de Hacettepe Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda çalışmaya başladı. 1992’de Yardımcı Doçent, 1993’de Doçent, 2000’de de Profesör oldu.

Hacettepe Üniversitesi Kardiyoloji Bölümünde Ekokardiyografi ve Girişimsel Kardiyoloji ile Klinik Aritmi ve Elektrofizyolojideki Çağdaş Uygulamaları geliştirip yerleştiren Ekip’te yer aldı. Ilk Kompleks Koroner Anjiyoplasti ve Stentleme, ilk Alkol Septal Ablasyon, ilk Mitral-Pulmoner-Aortik Kapak Valvuloplasti, ilk ICD (implante edilen kardiyovertör-defibrilatör),  ilk Biventriküler Pacemaker ve ICD,Radyofrekans Katater Ablasyon uygulamalarına katıldı. Hacettepe Üniversitesi Kardiyoloji’de ilk Transösefageal Ekokardiyografi (TEE) ve ilk Head Upright Tilt testini yaptı.

Türkiye’de ilk Balon Perikardiostomi ve Erişkinde ilk Perkütan Atriyal Septal Defekt Kapatılmasi işlemini yaptı.

Bir dönem Türk Kardiyoloji Derneği Koroner Arter Hastaliğı Çalışma Grubu Başkan’lığını, Bir Dönem de Ekokardiyografi Çalışma Gurubu Sekreterliğini yaptı.

Şubat 2023’de Hacettepe Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’ndan emekli olan Prof.Dr.Kenan Övünç evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

 

EĞİTİM

Yıl Derece Üniversite
1980 Tıp Fakültesi Hacettepe Üniversitesi

Prof.Dr. Kenan ÖVÜNÇ

  • Kardiyoloji